gezegenevi27@gmail.com

0342 338 82 02 - 0507 449 30 17

HAKKIMIZDA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gezegenevi ve Bilim Merkezi kurulduğu günden beri Gaziantep ve çevresinden gelen ziyaretçilere Bilimin heyecanını yaşatmaya devam ediyor. 
Bilim Merkezi’nde yer alan deney düzenekleri ile bilimsel konular daha anlaşılabilir ve eğlenceli bir şekilde sunulmaktadır. Ziyaretçilerimizi iki özel robotumuz Mars ve Venüs karşılamakta ve kendilerine özgü anlatımlarıyla bilim merkezimizden ve astronomiden bahsetmektedir. Bilimin ve eğlencenin harmanlandığı merkezimizde deney düzeneklerinin tümünü deneyebilir, sonucunu gözlemleyebilirsiniz. Burada deneyleri kendiniz yapabilir, onlara dokunabilir hatta kendiniz denek bile olabilirsiniz. Bilim merkezimizdeki tüm deney düzenekleri öğrenci ve öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde okul müfredatına uygun olarak seçilerek hazırlanmıştır. Ayrıca okul dönemi dışında sömestri ve yaz dönemlerinde yapılan yüzlerce atölyeler ve etkinlikler ile 7’den 70’e tüm ziyaretçilerimize bilimi sevdiriyoruz.
Merkezimizin diğer önemli mekanı olan Gezegenevi,  özel bir kubbe, çoklu projeksiyon sistemi ve içerisinde izleyiciyi 360 derece saran yapısıyla uzay teleskoplarıyla elde edilmiş astronomik görüntüleri, gezegenleri, yıldızları ve gökyüzünün derinliklerini sanki uzaydaymış hissiyle izleme fırsatı sunmaktadır. Her yaş grubuna hitap edecek özel filmlerle Güneş Sistemini yakından tanıyıp, Karadelik içine yolculuk yaparak,  bir bitkinin yaşamını inceleme şansı da verilmektedir. Uzman eğitmenlerimiz tarafından yapılan canlı astronomi sunumları ve daha fazlası ziyaretçilerimiz için sunulan diğer fırsatlardır.
Merkezimizde mevcut Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi, deney düzenekleri, 3 Boyutlu yazıcı teknolojisi, açık kaynak kodlu yazılım programlama, algoritma okuma yazma kursları ve 4-6 yaş çocuklarımız için özel robot atölyeleri el ve göz koordinasyon geliştirme atölyeleri, MEB ile yapılan ortak projelerle, il genelinde öğretmenlere yönelik sertifikalı robotik kodlama kursları merkezimizdeki hizmetlerimizden her yıl binlerce çocuk, genç ve yetişkin ücretsiz faydalanmaktadır. 
Ayrıca merkezimize gelemeyen öğrencilere ulaşabilmek adına okullarda yapılan eğlenceli bilim atölyeleri, özel günlerde merkezimizde ve tarihi mekanlarımız Rum kalede, Yesemek’te, Zeugma’da  gece gökyüzü gözlemleri, yıldızlara safari, ekinoks ve astrofotoğraf, ay haritası, gök atlası vb. atölyeleri, bilim adamları, astronot, astronomların katıldığı bilim söyleşileri de faaliyetlerimiz arasında yer almaktadır.  

To Top ↑